HLAVNÁ STRÁNKA      Elektromobily      TV TIPY      Macka.sk      Fotenie detí Dnes je streda, 4. mája 2016

PREDAJ MOTOCYKLOV      LACNÉ LETENKY      ELEKTRO      SNEH      TV PROGRAM      ARCHÍV Meniny má Florián, zajtra Lesana, Lesia
  Rubriky

  Z domova

  Zo zahraničia

  Financie

  Kultúra

  Šport

  Auto-moto

  Veda a Technika

  Zdravie

  Prílohy - archív

  Glosárium

  Hyundai na Slovensku

  Literárne pohľady

  Na telo

  Názory, komentáre

  Odkazovač

  Počítače

  Téma dňa

  Reservé pre ženy

  Radíme

  Kariera

  Víkend,Štýl

  Kompas spotrebiteľa

  Dôchodková reforma

  Narodna pohoda

  Vstup SR do NATO

  Financie, poisťovníctvo ..

  Moderné bývanie

  Poistenie

  Euroakademia

  Stavebníctvo

  Štúdium v EÚ

  Kino, DVD

  Kino

  DVD

  TV Tipy

  Predpoveď počasia

Predpoveď počasia
  Najčítanejšie blogy


24. septembra 2004

(Ne)vinné steroidy

Doping nezabíja len športovcov, podporné látky užívajú už aj študenti

Na pohotovosť priviezli rodičia svojho syna, ktorý doma skolaboval. Nadšenec kulturistiky trávil voľný čas v amatérsky urobenej posilňovni v pivnici. Vyšetrenia dokázali, že v jeho krvi sú steroidy - podporné anabolické látky, ktoré mali zlepšiť jeho výkon. To, že ho môžu zabiť, v príbalovom letáku chýbalo.

Hoci užívanie steroidov, hormónov používaných na rast svalov, nepatrí medzi pravidlá fairplay a športové organizácie ho výslovne zakazujú, naďalej ich berú mnohí špičkoví športovci na zlepšenie svojich výkonov. Šport sa stal celosvetovou mániou a víťazstvá v ňom už dávno nepredstavujú len výhru ducha a tela. Ide aj o tvrdý biznis. A preto siahnu po dopingu. Ten poškvrnil i nedávnu olympiádu v Aténach a mnohých športovcov zmietol z „neba slávnych hviezd“.
O svojich skúsenostiach so športom a dopingom primár kliniky telovýchovného lekárstva Fakultnej nemocnice v Bratislave Pavel Malovič hovorí: „Aktívni športovci, ktorí siahnu po nelegálnych prostriedkoch na nepovolené zvyšovanie výkonnosti, musia pri pozitívnom dopingovom teste počítať s trestom. Okrem nich však existuje početná kategória ľudí rôzneho veku – väčšinou mladých - oboch pohlaví, ktorí akceptujú anabolický doping bez akýchkoľvek obmedzení a vedia, že ich nikto potrestať vlastne nemôže. Športujú sami pre seba a pre obdiv svojho okolia si formujú svalstvo a tvarujú telo podľa vlastných túžob. A trestajú sa tiež sami. Obe skupiny ľudí majú jedno spoločné: riskujú svoje zdravie a privolávajú si predčasnú smrť.“

Rafinované!
Medzi najpoužívanejší doping patria anabolické steroidy, ktoré zvyšujú výdrž športovca v tréningu. Známe sú aj syntetické deriváty hormónu testosterónu, ktorý si telo vytvára samo. Užívajú ho najmä šprintéri, plavci, veslári, vzpierači a gymnasti. Ďalším druhom dopingu je erytropoetín, ktorý reguluje tvorbu červených krviniek, ktoré sú nositeľmi kyslíka v organizme. Je súčasťou diét bežcov na dlhé trate, lyžiarov-bežcov, plavcov a cyklistov. Pri krvnom dopingu ide o pridanie červených krviniek do krvného obehu. Ich nárast zlepšuje okysličovanie organizmu a prudko zvyšuje výkonnosť. Človek má tak krv bohatšiu na červené krvinky, čo však pri testoch ťažko poukáže na doping. Niektorí športovci využívajú rastový hormón, ktorý v kombinácii s testosterónom účinne posilňuje svaly. Aj keď pôsobí dlhodobo, jeho zistenie je obtiažne. Novodobým dopingom sú krvné náhrady. Zvyšujú schopnosť okysličovania buniek. Ich zistenie je taktiež problematické.
Steroidy sa užívajú ústne alebo injekčne. Pavel Malovič ozrejmuje: „Zasvätení sa zhodujú v názore, že orálne steroidy zaťažujú pečeň oveľa viac ako injekčné formy užívania týchto látok. A navyše, orálne musia prejsť zažívacím traktom, a tak väčšina látky stráca výraznosť účinku ešte skôr, ako sa dostane do krvného obehu. Pri prechode pečeňou sa likvidujú ďalšie účinné látky. Práve preto sa veľmi často v tabletkách užívajú megadávky, ktoré účinne a negatívne menia zdravotný stav konzumenta. Zvýraznenie vedľajších účinkov sa prejavuje nevoľnosťami, bolesťou hlavy a pocitmi plnosti čriev. Injekčné podávanie síce vyžaduje relatívne nižšie množstvo látky, ale riziko otravy, ochrnutia a všemožných infekcií (vrátane AIDS) či  úmrtia je aspoň také vysoké ako pri laickej vnútrožilovej aplikácii drog u narkomanov - najmä ak tú istú injekčnú striekačku používa viacero osôb.“

Smrť ako trest?
Prípady náhlych úmrtí športovcov prichádzajú na verejnosť takmer tak často ako zmienky o ich prekonaní rekordov. Často sú pod rúškom užívania dopingu či jeho kombinácie s drogami. O následkoch Pavel Malovič hovorí: „Hlavný negatívny účinok je v nežiaducich zmenách akými sú cirhóza, cysta či nádor pečene, obličiek, pankreasu. Štatistiky ukazujú aj zarážajúce množstvo zlyhaní srdcovej činnosti „vďaka“ užívaniu anabolík a rastového hormónu. Po ich vysadení svaly ochabujú, ich hmota je akoby „z blata“. Je otázne, ako si s tým dokáže poradiť srdce. Ak sa sčíta užívanie anabolík, extrémna záťaž a stres, môžeme dôjsť ku koreňu nepochopiteľnych náhlych úmrtí aktívnych športovcov, ale aj tých, ktorí so športom skončili a z minulosti si následky svojho ,mladíckeho‘ hriechu nesú so sebou. Nezriedka sa medzi čakateľmi na srdcové operácie vyskytujú rozliční klienti z amerických fitnescentier a bodybuildingových stredísk. Honba za krásnym svalnatým telom u človeka, ktorý cvičí len symbolicky, ale svoje svalstvo chce mať harmonicky vyvinuté, je tak až chorobná.“
Viaceré prípady, najmä amerických športovcov, dokázali zlý vplyv steroidov aj na psychiku. Po viacročnom užívaní dopingu sa u niektorých objavili náhle stavy eufórie, ktoré sa však prejavovali aj agresiou. U niektorých viedli k nepokoju, panickému strachu, či až k samovražedným tendenciám. To, samozrejme, negatívne vplývalo aj na športové výkony.

Až k drogám
Pôvodne sa predpokladalo, že anabolické steroidy pôsobia na silu a rast svalov len v spojení so správnou diétou a intenzívnym tréningom. Nové výskumy však dokazujú, že užívanie týchto látok môže negatívne ovplyvňovať aj nešportovcov. Alarmujúci je počet užívateľov u mládeže. V USA sa z 3900 opýtaných študentov vyše 5 % priznalo k užívaniu steroidov, pričom väčšina z nich mala výrazne asociálne správanie, podobné alkoholikom. Prieskum v Južnej Afrike potvrdil ich užívanie takmer u 1,5 % mladistvých. Podobné štatistiky pre Európu chýbajú.
Okrem ďalekosiahlych následkov steroidov na srdce a obehovú sústavu lekári objavili súvislosť s narkomániou. Potvrdzuje to štúdia uverejnená v New England Journal of Medicine. Lekári vyšetrili 227 narkomanov, väčšinou závislých od heroínu, z ktorých 21 v minulosti bralo steroidy. Väčšina z nich priznala, že drogy začali brať, aby sa zbavili nespavosti, podráždenosti a depresie, čo sú vedľajšie príznaky užívania steroidov. Narkomani si  steroidy podávali injekciami, čím si vlastne vytvárali návyk na prijímanie drog.

Liek - jed?
Steroidy sú aj súčasťou niektorých liečiv.  Využívajú sa napr. pri liečbe alergií, kde dosiaľ využívané antihistaminiká účinkujú len proti niektorým symptómom, pričom neliečia príčinu alergie, teda zápal. Jediným účinným liekom tak naďalej ostáva steroid. Užiť takýto liek je však pre niektorých lekárov a pacientov dilemou. Lieky so steroidmi podávané orálne vyvolávali totiž u niektorých ľudí ďalšie alergie. Preto výrobcovia prišli na trh s podávaním steroidov lokálne do nosa. Táto forma neprináša žiadne vedľajšie účinky a nepoškodzuje nosnú sliznicu.
Podobné účinky ako steroidy má aj inzulín, ktorí užívajú diabetici na reguláciu hladiny cukru v krvi. Túto látku však berú aj niektorí športovci v snahe zväčšiť objem svalovej hmoty. Inzulín totiž nemožno pri dopingových testoch objaviť tak jednoducho ako iné anaboliká. Športový magazín British Journal of Sports Medicine však varuje pred týmto „zneužitím“. Jeho neuvážené dávkovanie môže spôsobiť prudké zníženie hladiny cukru v krvi a vyvolať kómu alebo smrť. Pri dlhodobom užívaní môže taktiež dôjsť k vyvolaniu cukrovky, pretože sa v tele naruší prirodzený mechanizmus tvorby inzulínu.
Každý športovec tak stojí pred dilemou celoživotného rizika smrti. Pri užívaní steroidov si za ňu môže sám. A vtedy sú zbytočné všetky medaily, ku ktorým mu doping pomohol.

Prvý doping bol
zo zvieracích semeníkov

Steroidy sú výsledkom viac ako 100 rokov trvajúceho výskumu najmä v oblasti mužských pohlavných hormónov. Na začiatku experimentov boli považované za perspektívne omladzujúce prostriedky. Vedci skúšali s rôznymi úspechmi a neúspechmi aplikovať najrozličnejšie výťažky zo zvieracích semeníkov (psy, opice, býky). Až koncom 30. rokov minulého storočia sa prišlo na to, že tieto látky majú anabolické účinky, že podporujú nárast svalovej hmoty a sily za súčasného zníženia hladiny telesného tuku. Potom už bolo len otázkou krátkeho času, kedy tieto nové steroidy nájdu „uplatnenie“ v športe.
Ich konzumovanie sa začalo v 50. rokoch minulého storočia u kulturistov. Už na začiatku spoznania ich účinkov užívali dávky, ktoré až 20-násobne prevyšovali množstvá pripúšťané lekármi skúmajúcimi účinky anabolík. V 60. a 70. rokoch sa užívanie steroidov medzi špičkovými kulturistami veľmi rozšírilo. Situácia natoľko prerástla akúkoľvek kontrolu, že prakticky všetci pretekári na určitých súťažiach brali jeden alebo viac druhov steroidov. To vyšlo na povrch až v 80. rokoch, keď sa niektorí slávni kulturisti k ich užívaniu verejne priznali. Medzi nimi boli aj takí ako Larry Scott či Arnold Schwarzenegger.

Kto dopoval na OH v Aténach 2004

A.J. Brack (Grécko) - bejzbal - stanozolol
D. Munyasi (Keňa) - box - katin
A.K. Nanová (Barma) - vzpieranie - anaboliká
O. Ščukinová (Uzbekistan) - atletika - clenbuterol
S. Chanuová (India) - vzpieranie - diuretiká
L. Sampanis (Grécko) - vzpieranie - testosterón
I. Koržanenková (Rusko) - atletika - stanozolol
A. Lesničij (Bielorusko) - atletika-  clenbuterol
O. Olefirenková (Ukrajina) - veslovanie - ethamivan
F. Gyurkovics (Maďarsko) - vzpieranie - oxandrolon
M. Fonsecaová (Portoriko) zápasenie - anabolický steroid
M. L. Calleová-Williamsová (Kolumbia) - cyklistika -stimulant
(Zoznam nie je úplný. U viacerých prichytených športovcov neboli výsledky zverejnené.)

Účinky steroidov

muži
l plešivosť
l úbytok spermií
l impotencia
l zväčšenie pŕs

Ženy
l nepravidelná menštruácia
l hrubnutie hlasu
l vyrážky (aj u mužov)
l neplodnosť
l zmenšenie pŕs

Slovo odborníka : Motívy športovcov sú veľmi silné
Vedúceho Katedry atletiky FTVŠ UK v Bratislave Tomáša Kampmillera

- Sú športy a disciplíny, najmä silového a rýchlostného charakteru, v ktorých sa výkon pod vplyvom steroidov zvyšuje o 5–10 %, čo je rozdiel medzi priemerným (neúspešným) a špičkovým (úspešným) vrcholovým športovcom. Preto sú motívy ich užívania veľmi silné, sú spojené s úspešnosťou, vyššou výkonnosťou, so zlepšením podmienok na prípravu, sociálnym zabezpečením a možnosťou získania vyšších finančných odmien. Steroidy umožňujú vyššie tréningové zaťaženie (objem a intenzitu), pričom procesy biologickej adaptácie a regenerácie sa vplyvom hormonálnych systémov zlepšujú.
Nepriaznivé účinky sa týkajú zdravotného rizika, zhoršenia koordinačných schopností v niektorých fázach prípravy, vo zvýšenej tenzii, agresívnosti a v neposlednom rade negatívne vplyvy na osobnosť z etických aspektov.
Počet dopujúcich sa zvyšuje relatívne nielen preto, že kontroly sú častejšie, účinnejšie, dôslednejšie a objektívne, ale i preto, že  ich dostupnosť na čiernom trhu je čoraz vyššia a riziká súčasnou generáciou športovcov podceňované.
Dagmar Bohušová

Prečítané 9413 krát

Diskusné fórum čitateľov
Danabol7.7. 17:06:52
        Vyhľadávanie
  
  
Rozšírené vyhľadávanie  

  Elektromobily
Nastaviť ako domovskú stránku :: Pridať medzi obľúbené :: 2003-2007 Obroda.sk, webdesign and technology by HIVsoft