HLAVNÁ STRÁNKA      Elektromobily      TV TIPY      Macka.sk      Fotenie detí Dnes je streda, 4. mája 2016

PREDAJ MOTOCYKLOV      LACNÉ LETENKY      ELEKTRO      SNEH      TV PROGRAM      ARCHÍV Meniny má Florián, zajtra Lesana, Lesia
  Rubriky

  Z domova

  Zo zahraničia

  Financie

  Kultúra

  Šport

  Auto-moto

  Veda a Technika

  Zdravie

  Prílohy - archív

  Glosárium

  Hyundai na Slovensku

  Literárne pohľady

  Na telo

  Názory, komentáre

  Odkazovač

  Počítače

  Téma dňa

  Reservé pre ženy

  Radíme

  Kariera

  Víkend,Štýl

  Kompas spotrebiteľa

  Dôchodková reforma

  Narodna pohoda

  Vstup SR do NATO

  Financie, poisťovníctvo ..

  Moderné bývanie

  Poistenie

  Euroakademia

  Stavebníctvo

  Štúdium v EÚ

  Kino, DVD

  Kino

  DVD

  TV Tipy

  Predpoveď počasia

Predpoveď počasia
  Najčítanejšie blogy


08. júna 2004

Hrady Slovenska Beckov

Žiadnemu cestujúcemu po diaľnici medzi Novým Mestom nad Váhom a Trenčínom neunikne pohľad na zrúcaniny hradu Beckov. Pretože stoja na strmom, sedemdesiat metrov vysokom brale, vidieť ich už z veľkej diaľky.

 Podľa legendy chodili šľachtici veľmi radi na poľovačky k pánovi Stiborovi, pretože v jeho lesoch bolo mnoho zveri. Pri jednej hostine sa panstvo veľmi dobre zabávalo na vtipoch šaša Becka. Stibor mu preto v dobrej nálade pred všetkými prisľúbil splniť akékoľvek želanie. Becko si prial, aby mu pán postavil hrad na neďalekom strmom brale. Stibor si nadovšetko cenil slovo a česť šľachtica, preto opovážlivému šašovi vyhovel. Do roka hrad postavil a šašo si v ňom skvele žil. Hrad po ňom dostal meno.
V skutočnosti sa Beckov už ako starý hrad pod názvom Blundus spomína už v Anonymovej kronike z 12. storočia. Samotný kamenný hrad postavili neskôr. Ako kráľovský pohraničný strážny hrad kontroloval veľkú časť stredného Považia. Stavebné úpravy začal na konci 13. storočia Matúš Čák Trenčiansky. V roku 1379 Ľudovít Veľký hrad za zásluhy v bojoch na Balkáne a v Taliansku daroval Mikulášovi Bánffymu z Dolnej Lindvy.

Mocný Stibor zo Stiboríc
O desať rokov neskôr dostal hrad a príslušné panstvo od kráľa Žigmunda Luxemburského Stibor zo Stiboríc.
Stibor pochádzal z popredného poľského rodu Ostoja. Najprv slúžil uhorskému kráľovi Ľudovítovi Veľkému. Keď kráľ o dvanásť rokov zomrel, Stibor sa stal oporou jeho vdovy, kráľovnej Alžbety. Uhorský snem následne zvolil za kráľovnú jej dcéru Máriu. Jej snúbencom bol Žigmund Luxemburský. Stibor ako jeho verný vojvodca a dvoran dostal za svoje zásluhy v boji proti husitom i Benátkam veľké majetky a stal sa jedným z najmocnejších uhorských veľmožov. V priebehu niekoľkých rokov získal úrady bratislavského, nitrianskeho, oravského a trenčianskeho župana. Dostal mnoho hradov a panstiev na Považí. Keď bol v roku 1400 titulovaný ako Pán Váhu, vlastnil panstvá s viac než 300 obcami a osadami.

Čierna Madona
Aj keď mal Stibor na Považí do dvadsať hradov, za svoje sídlo si vybral Beckov. Z hradu urobil honosné sídlo, hodné mena najmocnejšieho uhorského oligarchu vtedajších čias. Stibor pozval z Benátok, ale i z Nemecka, Poľska a Čiech viacerých staviteľov, kamenárov a maliarov, ktorí hrad renesančne prestavali. Celý hrad bol výrazne farebne vyzdobený - reprezentačná časť bola zelená, hospodárske budovy biele, obranná časť tehlovočervená.
Stibor získal povolenie najvyššej cirkvi postaviť na hrade kaplnku. Jej priečelie bolo bohato zdobené maľbami a plastikami. Vstupný portál bol ukončený tympanónom s erbom Stiborovcov. Je to historicky prvé použitie svetského motívu na sakrálnej stavbe. Kaplnka aj v súčasnosti  pôsobí na človeka silným dojmom. Kedysi bola na oltári postavená stoosemdesiat centimetrov vysoká gotická plastika Madony. Svojím vypracovaním sa vyrovnala s najkrajšími v Európe. Dnes je v Koryčanoch na Morave, kde je široko, ďaleko známa ako zázračná a uzdravujúca Čierna Madona.
Stibor zomrel v roku 1414 ako 67-ročný. Jeho majetky zdedil zväčša jeho syn, Stibor II. Aj keď žil v tieni slávy svojho otca, mal tiež veľký vplyv.
Jeho dcéra Katarína Margita sa vydala za Pavla Bánffyho. Takto sa Bánffyovci dostali k hradu Beckov už po druhý raz. Mnoho generácií boli Bánffyovci na Beckove, až posledný z nich, Ján, padol ako bezdetný v boji proti Turkom v roku 1595. Tak vymrela beckovská vetva tohto rodu. Vlastníctvo a správu hradu prevzal beckovský komposesorát, zložený z Esterházyovcov, Kanižajovcov, Nádašdyovcov a ďalších.
Pre nezáujem vlastníkov o financovanie sa vykonávali len najnevyhnutnejšie opravy. Mnohým  komposesorom sa hrad zdal nepohodlným a najmä nákladným na údržbu. Preto ho opúšťali a stavali si v meste honosné kúrie a kaštiele.
 Hrad začal pomaly chátrať a nakoniec ho v roku 1792 zničil veľký požiar. Konzervácia ruín sa realizovala až v poslednej štvrtine minulého storočia.

Slávne mestečko
Rovnako slávnu históriu ako hrad má aj mestečko, ležiace pod ním. Kedysi patrilo k sídlam s najväčšou hustotou šľachtických rodín v celom Uhorsku. Keď Turci obsadili južné Uhorsko, veľa utečencov sa usadilo práve v Beckove. Spolu s nimi prišlo mnoho umelcov a staviteľov. Aj preto je tu tak veľa kúrií a honosných domov. Beckov však má aj bohaté dejiny národných tradícií. Narodili sa a pôsobili tu významné osobnosti - geológ  Dionýz Štúr, štúrovec Jozef Miloslav Hurban, maliar Ladislav Mednyánszky a jeho príbuzný Alojz Mednyánszky, známy hlavne ako autor cestopisu Malebná cesta dolu Váhom. Zo žien to bola napríklad Zuzana Beňovská - manželka slávneho Mórica Beňovského, diplomata, cestovateľa a prvého kráľa ostrova Madagaskar.
Stála expozícia dejín Beckova sa nachádza v renesančnej kúrii zemianskej rodiny Ambrovcov. V expozičných priestoroch nájde návštevník vystavený historický nábytok, umelecké diela, drevené plastiky ale i výrobky ľudového umenia a umeleckého remesla.
V lete sa na hrade konajú Beckovské hradné slávnosti a návštevníci majú možnosť vidieť skvelé ukážky šermu i remesiel. Svoju zvláštnu atmosféru má aj prechádzka starým židovským cintorínom hneď pod vstupom do hradu. 
 

otváracie hodiny

Máj – október:
9. – 18. h (okrem pondelka)
Tel.:  032/777 71 25
www. sknet.sk/muzeumtn
Igor Ďurič

Prečítané 7552 krát

Diskusné fórum čitateľov  Vyhľadávanie
  
  
Rozšírené vyhľadávanie  

  Elektromobily
Nastaviť ako domovskú stránku :: Pridať medzi obľúbené :: 2003-2007 Obroda.sk, webdesign and technology by HIVsoft